U Naučno-tehnološkom parku Čačak danas je održana konferencija MSP100 EXPO 2024: Nova agenda rasta za MSP koja je okupila najuspešnija srpska mala i srednja preduzeća i druge aktere iz MSP ekosistema. Ovaj događaj, koji se održava treću godinu za redom, posvećen je promovisanju značaja srpskog sektora malih i srednjih preduzeća. Uz diskusije o strateškim razvojnim izazovima i preporukama koje bi dovele do još bržeg razvoja MSP, fokus ovogodišnjeg MSP100 EXPO bio je na usmeravanju ključnih aktera ka realizaciji intenzivnije i efikasnije razvojne podrške MSP sektoru.
Organizatori MSP100 EXPO 2024 su Centar za visoke ekonomske studije (CEVES) i Naučno-tehnološki park Čačak, uz podršku projekata „Velika mala privreda“ koji finansira USAID, Green economy koji finansira GIZ, i SME Hub koji finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).
„Srbija ima ozbiljne porodične firme , ozbiljne profesionalne poduhvate koji izvoze. Ovde na MSP100 pozivamo samo one koji izvoze više od milion evra godišnje, kojima je to više od 25 odsto obrta i koji u tome stvaraju nešto novo. Ovo su preduzeća koja su rasprostranjena po celoj zemlji, značajno doprinose razvoju svojih regiona, a zapostavljena su i zapravo trpe teže poslovne uslove nego velika preduzeća, jer, pre svega, plaćaju veće poreze i dobijaju 10 puta manje subvencija. Srbija u ovom segmentu ima ozbiljan potencijal“, izjavila je Kori Udovički, predsednica Upravnog odbora i glavna ekonomistkinja CEVES-a.
Mirko Pešić, v.d. direktora Naučno-tehnološkog parka Čačak (NTP) naglasio je ulogu privrednika kao osnivača NTP-a, jer su oni uneli ključnu energiju koja je bila neophodna za dalji razvoj ove ustanove. „Njihova podrška omogućila je da ispunimo i opravdamo sva očekivanja u jednom ne tako velikom gradu, gde je razvoj ovakvog parka bio veliki izazov. Ponosni smo na postignute rezultate – preko 100 kompanija je dobilo podršku, a svi kapaciteti su popunjeni. Takođe, već je pokrenuta investicija koja će omogućiti da se do 2026. godine park proširi tri puta, čime ćemo stvoriti uslove za znatno veći broj preduzeća koja će svakodnevno koristiti naše resurse“, objasnio je Pešić.
„Za Vladu Švajcarske, mala i srednja preduzeća u Srbiji predstavljaju kičmu ekonomije. Ona su veoma važna za rast zemlje, za njen prosperitet, i zato ulažemo u programe, kao što je, na primer, SME Hub“, rekla je rekla je NJ.E. Anne Lugon-Moulin, ambasadorka Švajcarske u Srbiji i dodala da Švajcarska takođe pruža podršku sistemu stručnog obrazovanja, povezivanjem učenika tehničkih škola sa radnim mestima u fabrikama, što je model koji je pokazao veoma dobre rezultate u Švajcarskoj.
„Mala i srednja preduzeća (MSP) su okosnica poslovne zajednice, jer pokreću rast, raznolikost i inovacije. Međutim, moramo imati u vidu i značajne izazove sa kojima se ova preduzeća suočavaju. Zato se USAID-ov projekat „Velika mala privreda“ udružio sa CEVES-om kako bi sproveo detaljno istraživanje i bolje razumeo realnost sa kojom se MSP suočavaju, kako bismo svi zajedno mogli efikasnije odgovoriti na njihove potrebe. Naš cilj u ovom projektu je jednostavan – da zajedno sa CEVES-om i drugim partnerima radimo na jačanju MSP u Srbiji“, poručila je Naida Zečević-Bin, direktorka kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj USAID-a Srbija.
Tokom događaja, CEVES je predstavio i svoj godišnji MSP Barometar koji pruža informacije o stanju u sektoru malih i srednjih preduzeća, koje mogu da budu važan faktor za donosioce odluka pri kreiranju potrebnih razvojnih politika.
U sklopu MSP100 Expo 2024 održan je i sajam finansiranja i podrške na kom su predstavnici vodećih srpskih malih i srednjih preduzeća imali priliku da se, na jednom mestu, informišu o dostupnim projektima podrške MSP sektoru, kao i o proizvodima, programima i uslugama banaka, osiguravajućih kuća, državnih i međunarodnih institucija.
MSP100 Expo je inicijativa pokrenuta 2022. godine sa idejom da prepozna i okupi vodeća mala i srednja preduzeća i da omogući da se njihov glas čuje, a ovogodišnji događaj okupio je više od 100 vodećih domaćih malih i srednjih preduzeća i brojne učesnike iz državnih institucija, poslovnih udruženja, banaka, međunarodne zajednice, stručne javnosti i lokalne zajednice, među kojima su bili i predstavnici USAID-a, EBRD-a i Delegacije Evropske unije u Srbiji, kao i direktori i predstavnici Razvojne agencije Srbije, Fonda za inovacionu delatnost, Fonda za razvoj i Kancelarije za dualno obrazovanje i nacionalni okvir kvalifikacija.