Dragi naši prijatelji, saradnici i partneri
Na isteku tekuće godine, sa vama delimo novogodišnji bilten – koji uz čestitke, nade i lepe želje, sadrži i brzi pregled ekonomskog stanja i očekivanja u Srbiji i Evropskoj uniji, kao i sažeti pregled ključnih CEVES-ovih aktivnosti i partnerstava u 2024. sa pogledom unapred.
Koristimo ovu priliku i da izrazimo snažnu podršku studentima i građanima koji kroz proteste zahtevaju da institucije počnu da rade svoj posao – pošteno. Tokom proteklih godina CEVES je više puta izlazio sa analizama koje opisuju kako je i koliko štetno za održivi razvoj Srbije kada ga one ne rade. Ovog puta je to koštalo 15 života. U rubrici „CEVES Stav“ dajemo svoj doprinos ocenjujući opravdanost studentskih zahteva za većim ulaganjem u visoko obrazovanje (i neopravdanosti pokušaja vlasti da taj zahtev izigraju i „brzopotezno reše“).
EKONOMSKA OPSERVATORIJA
Rast privrede Srbije usporio je u Q3 2024 na 3.1%, sa 4.2% u Q2; međutim, Srbija i dalje ostaje jedna od brže rastućih ekonomija u Evropi. Rast je prvenstveno omogućen potrošnjom domaćinstava, državnim investicijama i stranim direktnim investicijama, dok i izvoz pokazuje prve blage znake oporavka. Sa stanovišta sektora, usporavanje se najvećim delom pripisuje oštrom padu u poljoprivredi (-8.0% u Q2, -8.6% u Q3) usled suše i značajnom usporavanju u maloprodaji i ugostiteljstvu (7.4% u Q2, 2.8% u Q3) – sektorima u kojima su potrošači suočeni sa značajnim rastom cena. Istovremeno, građevinarstvo nastavlja da raste (iako sporije nego 2023, 4.8% u Q3), dok profesionalne usluge i ICT ostaju ključni pokretači rasta (7% u Q3). Ekonomski sentiment u Srbiji odražava ove trendove, blago se smanjujući, ali ostajući pozitivan u celini.
U EU27, rast BDP-a pokazuje postepeno poboljšanje, povećavajući se sa 0.3% u Q1 na 0.9% u Q2 i 1.3% u Q3. Postepeni oporavak dalje pokreće i podizanje ekonomskog raspoloženja potrošača i rast tražnje, kao i rast u uslužnim delatnostima. Međutim, izazovi ostaju prisutni, posebno u industriji, gde je ekonomsko raspoloženje i dalje u negativnoj zoni. Nemačka, najveća ekonomija EU, nastavlja da stagnira rastući samo 0.1% u Q3 2024 – dok njeno ekonomsko raspoloženje u industriji ostaje u duboko negativnoj zoni naročito usled poteškoća u automobilskoj industriji. Stagnacija nemačke privrede predstavlja značajan rizik za Srbiju, posebno za izvozno orijentisane industrije, poput proizvodnje i automobilskog lanca snabdevanja. Šire pitanje o tome kako će se restrukturirati privreda EU ostaje ključni faktor neizvesnost za dugoročnu ekonomsku perspektivu Srbije.
CEVES STAV
1% od 0(.7) – ili kako je vlast pokušala da izigra studente
Izdvajanje za visoko obrazovanje
Srbija izdvaja svega 0.7% BDP-a za visoko obrazovanje, što je najmanje u Evropi. Srbija se nalazi među zemljama koje najmanje izdvajaju i kada se rashodi mere državnim izdvajanjem po studentu, čak i kad se ta sredstva prilagode kupovnoj moći (PPP). Slična je situacija i sa prosečnim brojem studenata po nastavniku, koji je u Srbiji daleko iznad evropskog proseka, što takođe značajno utiče na kvalitet obrazovanja koje studenti mogu dobiti. Takva situacija Srbiju jasno pozicionira na dno lestvice (videti grafik ispod), sa neophodnim hitnim reformama i ulaganjima, što su i sami studenti prepoznali.
Izvor: RZS, Eurostat
Jasan zahtev studenata
Srbija kroz budžet godišnje izdvaja oko 540 miliona evra za visoko obrazovanje, a zahtev studenata bio je kristalno jasan: povećati ta državna izdvajanja za 20%, odnosno za 108 miliona evra. Takav iskorak ne bi bio samo simboličan, već bi omogućio značajna unapređenja: zapošljavanje dodatnog nastavnog kadra, čime bi se rešio trenutni nepovoljan odnos broja profesora i studenata; povećanje potrošnje na ključne materijale i opremu za obrazovanje, poput laboratorijskih instrumenata, biblioteka i tehničke opreme za praktičan rad; te obnovu i modernizaciju infrastrukture – od zgrada do digitalnih alata. Povećanje od 20% efektivno bi udvostručilo rashode za unapređenje kvaliteta obrazovanja, jer se većina trenutnog budžeta (oko 80%) troši na zarade nastavnog kadra.
Igrokaz vlasti
Umesto da ozbiljno razmotri zahteve studenata i pokaže spremnost da uloži u budućnost mladih, vlast je pokušala da ih izigra. Brzopotezni “predlog” vlasti, automatski označen i kao ispunjenje zahteva, bio je povećanje izdvajanja za materijalne troškove (sa nejasnom definicijom šta sve obuhvataju materijalni troškovi, a mi smo pretpostavili najširi obuhvat) za 20%. Međutim, materijalni troškovi čine tek 5% ukupnog izdvajanja za univerzitete. Stoga, to “uvećanje” bi, zapravo, povećalo ukupan budžet za samo 1%, što je daleko od studentskih zahteva. Čak i da “uvećanje“ ipak bude na nivou “22-23“ miliona evra kao što je vlast naknadno saopštila, povećanje budžeta bi iznosilo oko 4%, čime bi poenta ostala nepromenjena – jer je povećanje 1-4% i dalje drastično manje od opravdano zahtevanih 20% koje bi Srbiju makar malo približilo zemljama CIE. Ironično, materijalni troškovi obuhvataju račune za struju, grejanje i vodu – troškove koji se uglavnom vraćaju u državni budžet. Dakle, čak i to simbolično nešto-procentno uvećanje većim delom bi se vraćalo nazad državi, a ne univerzitetima.
Iako možda nisu eksperti za budžetske klasifikacije, studenti su jasno razumeli da ih vlast potcenjuje. Prepoznali su tu “velikodušnu” ponudu kao ništa više od populističkog zamajavanja javnosti, dok istinski problemi obrazovnog sistema ostaju nerešeni. Ovaj pokušaj brzopotezne obmane samo dodatno pokazuje kako vlast ne razume, ili ne želi da razume, značaj ulaganja u visoko obrazovanje kao temelj razvoja društva i ekonomije.
RETROSPEKTIVA & PERSPEKTIVA
MSP100
Treći MSP100 Expo, održan 18. oktobra 2024. u NTP Čačak, okupio je 350 učesnika – preko 100 predstavnika vodećih MSP i više od 20 ključnih institucija, banaka, donatora i organizacija iz MSP ekosistema. Naglašena je potreba pre svega za ponovnim uvođenjem poreskog kredita kao i za intenzivnijom državnom podrškom, a sagledavali smo i efekte pada tražnje u Nemačkoj i obaveze firmi u pogledu zelene i digitalne transformacije. Banke su najavile da uskoro očekuju pad kamatnih stopa, što bi trebalo da podstakne investicioni zamah i olakša prevazilaženje trenutnog kamatnog jaza. Dodeljene su nagrade „SUPER ŠAMPION“ kompanijama koje po visini izvoza (preko 10 miliona evra) i broju zaposlenih i/ili dodatoj vrednosti odskaču čak i od većine MSP100: Divi, MNG Plastik Gogić, Sirogojno Company, Svetlost Teatar, AMM Manufacturing, ATM, Enterijer Janković, Inmold Group, Quantox Technology, Tehnoplast i Unipromet.
Podsetite se kako je sve to izgledalo. Takođe, pozivamo vas da pogledate i Analizu stanja MSP sektora i pregled MSP100 inicijativa.
Tokom 2025. godine planiramo inovacije u okviru MSP100 platforme, kroz niz manjih, tematski fokusiranih okupljanja, uz istrajno zalaganje za ključne MSP100 inicijative i unapređenje položaja MSP sektora.
MSP Kompas
Predstavljen 17. maja u Privrednoj komori Srbije, MSP Kompas je interaktivna platforma koja pruža uvid u devet ključnih aspekata poslovanja srpskog MSP sektora – od biznis modela i regulatornog okruženja do digitalne i zelene tranzicije. Platforma pruža i otvara podatke na osnovu rezultata anketa (preko 4.000 firmi), finansijskih izveštaja 40.000 kompanija i najnovijih statistika u vezi s zaposlenošću, zaradama, cenama i kamatama.
Tokom 2024, MSP Kompas je prvi ukazao na zabrinjavajuću poziciju domaćih MSP, stešnjenih između usporene tražnje u EU i rastućih troškova (energije i zarada), što je smanjilo investicije i odložilo digitalna i „zelena“ rešenja. Na osnovu ovih uvida, CEVES je pokrenuo niz inicijativa, uključujući Sajam finansiranja u okviru MSP100 Expo, i istakao ponovno uvođenje poreskog kredita kao važan korak ka održivom rastu.
Isprobajte MSP Kompas i istražite podatke relevantne za vaše buduće poslovne korake! ➡ www.mspkompas.rs
Tokom 2025. godine, CEVES će predstaviti MSP Kompas 2.0, unapređenu verziju platforme sa poboljšanim funkcionalnostima i korisničkim iskustvom. Novi sadržaj obuhvatiće i kvartalne izveštaje o poslovnom okruženju i mogućnost za preduzeća da uporede svoje rezultate sa konkurencijom u više od 50 tačaka.
Partnerstvima i saradnjom do razvoja
CEVES je u 2024, kao nacionalni partner, podržavao sprovođenje USAID-ovog petogodišnjeg projekta „Velika mala privreda“ – najveće inicijative za razvoj privatnog sektora u Srbiji. Takođe je potpisao Memorandum o saradnji sa SME Hub (inicijativom Švajcarske agencije za razvoj i saradnju – SDC), dodatno jačajući podršku domaćim MSP kroz pristup kvalitetnim uslugama i globalnim lancima vrednosti.
Kroz Framework Partnership Agreement (FPA) sa Evropskom unijom, CEVES je radio na jačanju ekonomskog upravljanja i konkurentnijem razvoju Srbije. Kao koordinator Konventove radne grupe za poglavlje 17 – ekonomska i monetarna politika, pratio je sprovođenje reformi i zalagao se za bolji kvalitet privrednog rasta i ravnopravan tretman domaćih preduzeća. U okviru platforme „Održivi razvoj za sve“, CEVES je tokom 2024. isticao doprinos MSP sektora održivom razvoju i predlagao unapređenja institucionalnog okruženja za održivi razvoj, a detaljni nalazi i predlozi biće prezentovani javnosti putem monitoring izveštaja početkom 2025.
U okviru regionalne mreže WebEcon, CEVES se bavio temama energetske i prehrambene sigurnosti i državne pomoći, doprinoseći stvaranju koherentne i održive politike u zemljama Zapadnog Balkana.
U okviru saradnje sa EBRD, CEVES je tokom 2024. sproveo dijagnostiku MSP sektora u zemaljama Zapadnog Balkana, uz preko 100 razgovora sa ključnim donosiocima odluka i akterima u regionu, identifikujući ključne mere za unapređenje MSP sektora. Početkom 2025. godine, CEVES će javnosti predstaviti više od 50 konkretnih i izvodljivih mera namenjenih državama u regionu.
Želimo vam lep odmor tokom novogodišnjih praznika i zdravu, studentski pametnu i istrajnu i u svakom smislu uspešnu 2025. godinu!
Vaš CEVES Tim
Kori Udovički, Nemanja Šormaz, Jelena Radulović, Pavle Medić, Marijana Radovanović, Lazar Ivanović, Ivona Janović, Dušan Kovačević i Vesna Stefanović