Šormaz: Poslovno okruženje u Srbiji povoljnije za velike strane firme nego za domaća MSP

Nemačko-srpska privredna komora sprovela je tokom februara i marta ove godine istraživanje o privrednom ambijentu u Srbiji među kompanijama članicama Komore. Najnoviji rezultati ukazuju na činjenicu da postoji kontinuirano poverenje nemačkih kompanija u Srbiju kao investicionu destinaciju, uprkos izazovima na polju geopolitike i globalne ekonomije. Rezultati istraživanja pokazuju da se ocena ekonomske situacije u Srbiji za 2023. godinu nije pogoršala, naprotiv optimizam u privredi Srbije ponovo raste.

„Nemačke kompanije iz godine u godinu potvrđuju da je Srbija dobar domaćin za njihove, uglavnom izvozno orijentisane, poslovne poduhvate, te iskazuju da bi opet rado investirale u Srbiju. Srbija je za te kompanije u prethodnim godinama zaista pripremila povoljno poslovno okruženje – od makroekonomske stabilnosti, preko ulaganja u infrastrukturu, do specijalizovane agencije koja se stara o tome da im državna i lokalna administracija istinski budu na usluzi. Naročito su od značaja bile pojedine reforme u oblasti tržišta rada i (dualnog) obrazovanja usmerene, pre svega, ka većim stranim investicijama. Tu su i subvencije – koje nisu samo finansijski značajne za kompanije, već i potvrda partnerskog odnosa države, ali i kompenzacija za vidne nedostatke u oblasti vladavine prava i korupcije, koje i same kompanije primećuju“, rekao je direktor CEVES-a Nemanja Šormaz na panel diskusiji povodom prezentacije istraživanja o uslovima poslovanja u Srbiji za 2023. godinu koje je sprovela Nemačko-srpska privredna komora.

Međutim, takvo povoljno poslovno okruženje podešeno je i prilagođeno uglavnom (većim) stranim firmama i ne uživaju ga domaće male i srednje firme. Takođe, nakon 10 godina fokusa na privlačenje stranih investicija, opravdano se postavlja i pitanje dalje ekonomske isplativosti određenih mera – pre svega subvencija usmerenih ka zapošljavanju, u situaciji kada je nezaposlenost u Srbiji svedena na razuman nivo, a nedostatak adekvatnih kadrova postaje problem broj jedan i za strane i za domaće kompanije. U poslednjih godinu dana, primetna je i zabrinutost firmi usled visoke inflacije, duplo više nego u EU, kao i geopolitičke pozicije Srbije zbog ambivalentnog odnosa prema ratu u Ukrajini“, istakao je Šormaz.

Nemačke i srpske kompanije, članice Nemačko-srpske privredne komore, pozitivno su ocenile privrednu klimu u Srbiji i izrazile pozitivna očekivanja u okviru sopstvenog poslovanja, a uprkos aktuelnoj krizi, 87 odsto kompanija-učesnica ankete ponovo bi investiralo u Srbiji. Već treću godinu zaredom pozitivnu ocenu dobijaju faktori koji se odnose na tržište rada u Srbiji: kvalifikacija, produktivnost i spremnost zaposlenih za rad.

Skoro polovina anketiranih (47%) svoje poslovanje ocenjuje dobrim, a samo 6 odsto nedovoljno dobrim. I prognoze poslovanja za aktuelnu godinu sadrže optimizam – samo 7 odsto anketiranih strahuje od pogoršanja.

Kada je reč o razvoju poslovanja i dodatnom zapošljavanju u 2023. godini, 44% anketiranih kompanija planira povećanje broja zaposlenih, 52% kompanija ne planira nikakve promene u broju zaposlenih, dok samo 3 odsto ispitanih pretpostavlja da će broj zaposlenih u njihovim kompanijama opadati. Ovaj rezultat nedvosmisleno ukazuje na činjenicu da će nemačke kompanije nastaviti da otvaraju nova radna mesta u Srbiji.

Tokom 2023. godine 34 odsto anketiranih preduzeća planira uvećanje investicija, dok 13 odsto najavljuje smanjenje investicija. Prilikom ocenjivanja faktora koji utiču na poslovanje u Srbiji, najlošije su ocenjene: raspoloživost radne snage, borba protiv korupcije i kriminala, politička i socijalna stabilnost, kao i  transparentnost u javnim tenderima. Zadovoljavajuće ocene nemačko-srpskih kompanija dobili su kriterijumi koji se odnose na tržište rada u Srbiji: kompanije su zadovoljne sa kvalifikacijom, produktivnošću i spremnošću zaposlenih za rad. Po prvi put se među faktorima zadovoljstva nalaze uslovi za istraživanje i razvoj, kao i kvalitet i dostupnost lokalnih dobavljača.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *